Czym jest obiektyw stałoogniskowy?

Obiektyw stałoogniskowy to obiektyw, którego ogniskowa jest niezmienna, co w praktyce oznacza, że nie posiada on możliwości zoomowania.

W przeciwieństwie do obiektywów zmiennoogniskowych, tak zwane „stałki” mają ustaloną przez producenta odległość soczewki od matrycy światłoczułej. Obiektywy stałoogniskowe dzielimy na te o szerokim kącie, a więc o małej ogniskowej, które nadają się do tworzenia ujęć krajobrazowych oraz te o węższym kącie, które służą na przykład do tworzenia portretów. Zaletą tego typu optyki wymiennej do aparatu jest jasność obiektywu, która pozwala nie tylko na lepsze jakościowo i jaśniejsze zdjęcie, ale ma też wpływ na głębię ostrości i możliwość uzyskania mocnego bokeh, czyli rozmycia tła.

Fotografowie starej daty uważali, że każdy fotograf powinien używać tego rodzaju szkieł, mimo że doprowadzało to do wielu ograniczeń. Według nich brak opcji przybliżania lub oddalania w obiektywie była paradoksalnie zaletą. Wymagał bowiem ciągłego ruchu od fotografa oraz umiejętności podjęcia odpowiedniej decyzji w kwestii naciśnięcia spustu migawki z odpowiedniej odległości od fotografowanego obiektu.