Jakie są najlepsze obiektywy do fotografii ulicznej?

Fotografia uliczna od kilka lat jest jedną z najpopularniejszych dziedzin fotoreportażu. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim założeniom, że w tym wypadku sprzęt nie gra istotnej roli, a doskonałe zdjęcia może robić każdy, kto ma ten szczególny rodzaj wrażliwości. Chodzi o ludzi, którzy w szarej codzienności potrafią dostrzec momenty warte zatrzymania w kadrze.

Mogą to być momenty przejmujące, komiczne czy surrealistyczne. Ważne, że w tym jednym momencie rzeczywistość przykuła naszą uwagę czymś niepowtarzalnym, a skoro tak się stało, to zdjęcie również będzie tak działało na ludzi. Chociaż mistrzowie fotografii ulicznej twierdzą, że najlepszym aparatem w takich momentach jest akurat ten, który przy sobie masz, warto rozwinąć temat. O ile zdjęcia uliczne często zyskują więcej uroku, jeśli są niedoskonałe pod względem technicznym, o tyle ogniskowa obiektywu może mieć tutaj znaczenie.

Jaki obiekty wybrać do fotografii ulicznej? Zdania są podzielone, choć na prowadzenie zazwyczaj wychodzi aż dwóch faworytów. Niektórzy uważają, że do fotografii ulicznej najlepiej nadają się obiektywy stałoogniskowe 50 mm, które mają mniej więcej takie samo pole widzenia, jak ludzkie oko. Dzięki temu zdjęcia są w stanie odwzorować to, co widział fotograf, kiedy zdecydował się nacisnąć spust migawki. Więcej osób uważa, że stałki 35 mm pozwalają na ujęcie szerszego kąta, a tym samym złapanie w kadrze kontekstu całej sytuacji. Dzięki temu nie fotografujemy małego wycinka rzeczywistości, który przykuł naszą uwagę w danym kontekście, ale właśnie pełny obraz, tworzący odrębną historię. Zdecydowanie odradza się w tym wypadku używania długich obiektywów typu tele. Po pierwsze dlatego, że znacznie zmniejszają możliwości złapania w kadrze obiektu wraz z otoczeniem.

Po drugie dlatego, że opierają się na robieniu zdjęć z bardzo dużej odległości, bez uczestniczenia w fotografowanej sytuacji, a to już na początku XX wieku było przez fotoreporterów odbierane jako zbyt asekuracyjne i bezosobowe.